Wycieczki zagraniczne

Wycieczki dla seniorów

Już dawno temu runął mit staruszka, który po przejściu na emeryturę siedzi w domu, narzeka na zdrowie i bawi wnuki.

Pokolenie 60+ to pokolenie osób aktywnych, ciekawych świata i co najważniejsze – mających wreszcie czas dla siebie. To ten wiek, w którym można zrealizować niespełnione marzenia z młodości.

Na liście marzeń są zawsze podróże.

Mimo, że Polakom daleko od standardu życia niemieckich emerytów, to jednak biura podróży zauważyły w tej grupie spory potencjał.

Nieśpiesznie i przyjemnie

Wymarzona wycieczka dla seniora powinna spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim seniorom nigdzie się nie śpieszy. Nie muszą gonić od zabytku do zabytku i zapamiętywać setki niepotrzebnych informacji.

Organizator musi też brać pod uwagę kondycję fizyczną osób 60+. Senior na wycieczce nie będzie zachwycony koniecznością pokonywania kilkunastu kilometrów na nogach dziennie oraz przemierzaniem autokarem setek kilometrów. 3 godzinna jazda po to, by w pół godziny obejść resztki starych ruin zniechęci każdego do zwiedzania.

Analizując ofertę biur podróży warto sprawdzić, czy wycieczka dla seniora nie jest zbyt przeładowana programem zwiedzania. Senior na wycieczce pragnie też ciszy. Co prawda, najpopularniejsze trasy wycieczkowe są zawsze tłumnie odwiedzane, więc właśnie z tego powodu należy je dobrze rozplanować i odpowiednio dozować turystyczne atrakcje.

Wyjeżdżając za granicę autokarem warto tak organizować plan podróży, by w trakcie kolejnych dni jak najmniej czasu spędzać w pojeździe. Na szczęście popularność tanich linii lotniczych spowodowała, że do miejsca docelowego można szybko dotrzeć samolotem.

Warto przeplatać intensywne zwiedzanie, np. rzymskich zabytków dniem spokojnym, z delektowaniem się okoliczną przyrodą lub rozległym parkiem.

Dobra wycieczka powinna mieć zaplanowany czas na spokojne uczestniczenie w życiu mieszkańców. To niezwykłe doznanie, obserwować ulice Paryża ze stolika francuskiej knajpki, zjeść kawałek słynnego tortu Sachera w Wiedniu lub lody na najbardziej znanym w świecie weneckim placu.

Sposób na samotność

Dobry organizator wycieczki dla seniorów bierze pod uwagę potrzeby społeczne uczestników.

60+ to wiek, w którym wielu ludziom zaczyna doskwierać samotność. Jej przyczyny są różne – na ogół dzieci są już dawno dorosłe, skupione na własnym życiu w szalonym tempie. Wiele osób świadomie wybrało lata wcześniej życie singla i po przejściu na emeryturę tracą kontakt z osobami z pracy, wiele jest też wdów i wdowców.

Na wycieczce dla seniorów jest wiele okazji, by zaprzyjaźnić się z kimś, z kim można prowadzić ciekawe rozmowy, znaleźć osobę o podobnych zainteresowaniach i poglądach. Wspólne zwiedzanie bardzo zbliża ludzi.

Wiele osób z wycieczki dla seniorów oprócz typowo turystycznych wrażeń przywozi w pakiecie ze zdjęciami miłość, przyjaźń lub miłe koleżeństwo.

Dobry wyjazd turystyczny to taki, w którym zaplanowany jest czas na nawiązywanie towarzyskich relacji, dyskusje i rozmowy o uprawianym hobby lub wspólnych pasjach. Okazji jest wiele. Poznawanie nowych kultur jest zawsze warte omówienia. Ciekawe dyskusje są inspirowane niespotykanymi smakami regionalnych kuchni. Przy greckim ouzo rozwiązują się języki, węgierska palinka motywuje do tanecznych pląsów. Po intensywnym zwiedzaniu w każdym zakątku świata znajdzie się ciekawe miejsce do omówienia wrażeń minionego dnia.

Co zamiast ruin, zamków i klasztorów?

Ciągle poszerzamy swoją ofertę, coraz częściej dostosowując ją do potrzeb starszej klienteli.

Na szczęście mijają czasy, gdy jedyne propozycje dotyczyły zwiedzania zamków lub miejsc kultu religijnego. Równolegle do tej oferty rynkowej pojawiają się wycieczki tematyczne, kierowane do zainteresowań starszych turystów.

Spośród wycieczek dla seniorów są na przykład przyrodoznawcze – polegają one na wyjazdach do parków narodowych albo innych, ciekawych przyrodniczo miejsc. Można znaleźć historyczne, dla wielbicieli białej broni lub związane z produkcją żywności ekologicznej, do wyciskania ręcznego oleju lub mielenia ziaren w żarnach włącznie. Jak się produkuje słynną, grecką oliwę? Wycieczki dla seniorów oferują zwiedzanie gajów oliwnych z własnoręcznym wyciskaniem oliwy.

Połączyć zwiedzanie z nietypowym wypoczynkiem? Wycieczki dla seniorów to na przykład zwiedzanie zamków nad Loarą w trakcie podróży barką rzeczną. Przy okazji można nacieszyć zmysły widokiem i wonią lawendowych pól.

A może taniec? Niezapomniane wrażenia dla ducha, ciała i zmysłów seniorzy znajdą w ofercie wycieczek do Portugalii. Stare, piękne budynki o niezwykłej architekturze, oceaniczne powietrze, owoce morza i ryby, pyszne desery i wino – to można znaleźć w Portugalii. A wieczorem nauczyć się klasycznego fado i oddać się duchowi tęsknej muzyki.

Wiedeń można zwiedzać idąc tropem muzyki. Wieczorami w wielu miejscach odbywają się publiczne, masowe lekcje walca wiedeńskiego oraz niezwykłe koncerty, a muzeów twórców i kompozytorów jest bez liku.

Pomysłów na ciekawe wycieczki jest bardzo dużo. Kiedy młodsi w rodzinie są już znudzeni opowiastkami o dawnych czasach, zawsze z wypiekami na twarzy wysłuchają opowieści seniora o niezwykłej wycieczce, której był aktywnym uczestnikiem.